6 nejčastějších důvodů vadného tisku

tisk

I přesto, že je vaše tiskárna na první pohled v dobré kondici, mohou se zničehonic objevit problémy s tiskem ve formě různých defektů, jako jsou šmouhy, duplikace tisku na jedné stránce, vynechání tisku či různých čar přes tisk.

Ještě předtím, než se začnete neodborně snažit o opravu tiskárny, zjistěte, jestli nejde o některý z následujících problémů.

Problém 1 - Nečistoty, šmouhy nebo skvrny objevující se na výtisku

Velmi častým jevem jsou různé nečistoty, skvrny a šmouhy na vytištěném papíře. Nečistoty mohou být jak černé, tak barevné. Problém mohou způsobovat nečistoty usazené na optickém válci nebo tiskové hlavě, špatně vložený papír, nastavení nulových okrajů nebo v případě skenování špatně založený papír ve skeneru. Příčinou může být i špatná volba typu papíru.

Řešení problému:

Zkontrolujte, zda jste správně vložili papír do tiskárny nebo skeneru, jaké máte nastavení okrajů a zkuste očistit válec.

Problém 2 - Nízká sytost a ostrost barev

Pokud se při tisku začne objevovat nízká sytost barev nebo jsou okraje tisku neostré a mírně rozmazané, s největší pravděpodobností vám začíná docházet barva v toneru nebo inkoust. V případě, že jste nasadili novou tiskovou kazetu a tisk postrádá sytost a ostrost, je možné, že na kazetě zůstal kousek folie nebo krycí pásky. Problém může spočívat i v chybě optického válce.

Řešení problému:

Zkontrolujte si, zda máte dostatek barvy v toneru nebo dostatek inkoustu (většina moderních tiskáren vás na nedostatek upozorní s předstihem). Po výměně kazety zkontrolujte, zda tisku nebrání folie nebo krycí páska. Před vložením tonerové nebo inkoustové kazety je dobré kazetu protřepat, aby se tiskové médium rovnoměrně rozprostřelo. Protřepání může pomoci i v případě, že toner nebo inkoust dochází, ale není úplně prázdný. Pokud je chyba v optickém válci, nezbývá než ho vyměnit.

Problém 3 - tiskárna neprovede tisk

Tisknete, ale z tiskárny vychází bílý papír? Jde sice o málo častý problém, ale i tak se s ním můžete setkat. Na vině bude pravděpodobně prázdný stav tiskových kazet, kdy tiskárna nepozná, že došlo k jejich úplnému vyčerpání a stále hlásí, že jsou z části plné. Stát se může i to, že při delší nečinnosti tiskárny vyschne inkoust v kazetě.

Řešení problému:

Zkontrolujte stav kazet a vyměňte je za nové.

Problém 4 - tiskárna tiskne jiné barvy než máte na monitoru

Potřebujete tisknout barevně, ale barvy tisku neodpovídají tomu, co vidíte na monitoru nebo jsou dokonce převrácené? Příčinou bude chybné nastavení barevného profilu sRGB, případně špatně zkalibrovaný monitor či tiskárna.

Řešení problému:

Nastavte si správný jas, kontrast a barevnost monitoru. Monitor dostanete správně nastavený už při prodeji, ale postupem let si můžete různým štelováním a přenastavováním barvy i kontrast úplně rozházet. Proto je potřeba vše opět nastavit podle toho, jak vám barvy tiskne tiskárna. Můžete provést jak ruční, tak softwarovou kalibraci.

Problém 5 - tiskárna nedetekuje novou kazetu

I toto může být nepříjemný problém. Při vložení nové kazety se může stát, že tiskárna ji nerozpozná a vyhodnotí ji jako prázdnou, a to i po opakovaném vyjmutí a vložení kazety.

Řešení problému:

Proveďte reset toneru. Tiskárna poté vyresetuje počítadlo toneru a po vložení kazety ji načte správně.

Problém 6 - Při tisku se objevuje předešlý tisk

Během tisku se může na prázdných místech tisknutého dokumentu objevit odraz předcházejícího tisku. Na vině může být buď špatně zvolený typ papíru, docházející toner nebo nevybití optického válce, který stále tiskne předcházející dokument.

Řešení problému:

Zkontrolujte, zda vám nedochází barva v toneru nebo kazetě a ujistěte se, že optický válec funguje tak, jak má.

Vyměňte domácí tisk za profesionální služby copycentra

Pokud jste na nervy z nefungující tiskárny a nepodařilo se vám problém vyřešit, je načase obrátit se na servis tiskáren a svůj tisk, kopírování nebo skenování vyřešit prostřednictvím copycentra. Profesionální služby copycentra Tomados, kde poskytují tisk, skenování, kopírování i pronájem tiskáren, vám mohou pomoci vyřešit aktuální potřebu tisku a třeba zjistíte, že je lepší obracet se na odborníky, než doufat, že se vám tiskárna opět nerozbije. Více o možnosti pronájmu tiskárny a příklad úspory ZDE.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže