Mýty o křečových žilách, které rozhodně nejsou pravdivé

křečové žíly

Křečové žíly, neboli varixy, představují onemocnění povrchového žilního systému projevující se vystouplými žilami, které jsou uzlovitě rozšířené. Jde o poměrně rozšířené onemocnění, o kterém mezi veřejností panují často mylné představy. Jaké jsou nejčastější mýty týkající se křečových žil?

1.MÝTUS - U křečových žil jde hlavně o estetiku, ne o zdraví

Toto je velmi rozšířený omyl. Pokud se u člověka objeví křečové žíly, je to známkou oběhového selhávání. Nejde tedy jen o estetickou stránku věci. U povrchových žil může docházet k vakovitému rozšiřování v důsledku proudění nadměrného objemu krve nebo v případě, že je narušena pevnost žilních stěn. Léčbu křečových žil je vhodné řešit už při prvních známkách onemocnění a nečekat na jeho rozvoj. S křečovými žilami se pojí obtíže jako je pocit tlaku v dolních končetinách, křeče objevující se během noci i další obtíže.

2.MÝTUS - S křečovými žilami se potýkají jen ženy

Ani v tomto případě nejde o pravdu. V ordinacích lékařů i v pražské klinice estetické, žilní a miniinvazivní plastické chirurgie BcD Clinic se s křečovými žilami objevují jak ženy, tak muži. V Evropě se s křečovými žilami potýká 40-50 % žen a 20-30 % mužů. U mužů bývají častěji postiženy velké žíly. Pacienti nemusí pociťovat obtíže, estetickou stránku tolik neřeší, a proto k léčbě křečových žil přistupují až v pokročilejších stádiích onemocnění.

3.MÝTUS - Křečové žíly nebolí

Opět jde o rozšířený mýtus. U lidí trpících křečovými žilami se v místě jejich výskytu může objevovat bolest, která může postihnout i celé lýtko. Objevují se také noční křeče a tlak související s otokem dolních končetin. V průběhu dne se potíže zhoršují a nejpatrnější jsou navečer. Ke zhoršení dochází také v letních měsících a u žen hraje roli i menstruační cyklus. Ulevit si od potíží lze chlazením postižených míst a využíváním kompresních pomůcek.

4.MÝTUS - Čím více křečových žil, tím větší bolesti

I v tomto případě jde o nesprávné domněnky. To, jak výrazné projevy budou křečové žíly mít je velmi individuální. U někoho mohou velké bolesti způsobovat mikrovarixy, u jiného se i postižení velkých kmenových žil nemusí projevovat nijak. Velikost křečových žil tedy neodpovídá subjektivním obtížím.

5.MÝTUS - Léčba křečových žil je možná jen chirurgicky

Kdysi v minulosti byla pravda, že se léčba křečových žil prováděla pouze chirurgicky, ale s rozvojem dalších metod se lze na léčbu soustředit i jinak. Mezi účinné metody patří laserové ošetření křečových žil pomocí miniinvazivní laserové operace (s využitím EVTL laseru), ošetření metliček NdYAG laserem, případně sklerotizace žil. Vždy ale platí, že před zvolením vhodné léčby by měl pacient projít konzultací u odborníka.

Přečtěte si také Nejčastější dotazy týkající se léčby křečových žil

 

Mohlo by Vás zajímat: Seznamte se s metodami omlazení pleti

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže