Ostraha staveb je prevencí proti nejednomu průšvihu

security

Každá stavba představuje mnoho bezpečnostních rizik, které vám mohou pořádně zavařit. Ať už stavíte malý rodinný dům nebo stamilionový developerský projekt. Právní předpisy jsou neúprosné, nutnost ochrany zdraví je prioritní a hodnota materiálu a nářadí může stoupat do astronomických výšin.

Víte, jak postupovat při zabezpečení staveb, co má na starosti ostraha staveb a k čemu jsou dobré mobilní turnikety?

Proč nepodceňovat zabezpečení staveb?

Při výstavbě musíte dodržet zákonné standardy a staveniště odpovídajícím způsobem zabezpečit. Účelem je ochrana řemeslníků, kteří na stavbě pracují, ale také třetích osob, které se do areálu mohou dostat s nekalými úmysly či nedopatřením. Za určitých okolností může být osoba zodpovědná za zabezpečení stavby popotahována před úřady a soudy i v případě, kdyby se něco stalo člověku, který nemá na staveništi co dělat.

Bagry, nákladní vozy, jeřáby, nářadí a stavební materiál – to všechno stojí miliony korun. Profesionální ostraha staveb chrání kromě životů a zdraví také majetek: „Odbyté zabezpečení staveb a nedostatečná mobilní fyzická ostraha mohou mít po odcizení strojů a materiálu dopad na plnění, které poškozenému poskytne, respektive neposkytne pojišťovna,“ vysvětluje Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security, která pro své klienty zajišťuje komplexní zabezpečení staveb již 30 let.

Mobilní fyzická ostraha není přežitek

Lidský faktor hraje dnes při zabezpečení staveb stále nezastupitelnou roli. Mobilní fyzická ostraha má pojízdné zázemí a je schopna posouvat se dle jednotlivých fází stavby a v režimu 24/7. Náplní práce profesionálních strážných je zejména:

● kontrola osob a vozidel u vstupu,

● odhalování krádeží a vynášení nářadí, materiálu ze staveniště,

● pravidelné obchůzky,

● hlídání strojů a materiálu,

● dohled na elektronické zabezpečovací systémy (monitoring kamer apod.),

● doplňkové služby (provoz vrátnice atd.).

Mobilní turnikety jako multifunkční pomocník

Užitečným pomocníkem při zabezpečení staveb jsou bezobslužné mobilní turnikety. Jejich účelem je zamezit, aby se do areálu dostal sabotér, zloděj a další nezvaný host. Dělník, stavební dozor a jiná oprávněná osoba se prokáže identifikátorem (kódem, čipem). Po identifikaci může turniketem projít jen jeden člověk a vždy přesně víte, kdo to byl. Mobilní turnikety současně pomáhají s kontrolou docházky zaměstnanců.

Mobilní turnikety mohou staveniště rozdělit na sektory, do kterých se dostanou pouze osoby s danou úrovní oprávnění. Získáte tak jistotu, že se pracovníci nebudou pohybovat na místech, kde zrovna nemají co na práci.

Turnikety můžete volně přemisťovat, takže nalezenou využití i po dokončení stavby a přesunu na stavbu novou.

Ostraha staveb musí být komplexní

Chcete se vyhnout vyšetřování kvůli tomu, že se na staveništi zranil či zemřel člověk kvůli tomu, že mobilní fyzická ostraha a zabezpečení staveb byly nedostatečné? Nechcete řešit tahanice s pojišťovnou, která vám odmítá nahradit hodnotu odcizených strojů a stavebního materiálu? Tak postupujte s preventivní opatrností.

Zabezpečení staveb i stavěných objektů musí být celistvé. Mobilní fyzická ostraha z renomované bezpečnostní agentury by měla mít k dispozici moderní zabezpečovací systémy, jako jsou kamerové systémy, elektronické zabezpečovací systémy nebo elektronická požární signalizace. Zabezpečení staveb a profesionální ostraha musí být vždy nastavené individuálně, aby odpovídaly charakteru konkrétního staveniště.

Věděli jste, že výběr zaměstnanců a jejich školení je pro bezpečnostní agenturu zásadní? Více zde

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže