Světové záhady

Světové záhady

Náš běžný svět obklopuje množství záhad, nevysvětlitelných úkazů a paranormálních jevů. Je zcela běžné, že tyto záhady následně přitahují množství lidí, vědců, lovců senzací, filmových scénáristů i prostých laiků.

 

Pro vytvoření zdravého pohledu na věc je nutné znát i vědecká vysvětlení nevyjasněných událostí, neboť pro moderní společnost je typické, že mnohdy za každou banalitou hledá zelené mimozemšťany. Lidé, kteří se právě věnují řešení záhad tím způsobem, že vše svedou na mimozemšťany, často ani neví, že některé jevy jsou již uspokojivě vysvětleny. Pojďme se teď na nějaké ty ještě nevysvětlené záhady podívat trochu blíž.

Bermudský trojúhelník

Tato oblast u pobřeží Floridy je jedním z nejlepších příkladů, kdy záhada přitáhne široké spektrum lidí. Amatéři, oceánologové a filmové štáby jsou přímo fascinovány záhadnými zmizeními lodí i letadel. Nehledě na množství konspiračních teorií, existuje dnes i jedno vcelku solidní vědecké vysvětlení. Několik let zpět přišel tým vědců ze Střední Ameriky se zajímavým prohlášením. Myslí si, že v oblasti Ďáblova trojúhelníku jsou obrovská podvodní ložiska metanu. Stlačený metan produkuje čas od času velké bubliny, které když se dostanou na hladinu, způsobí dočasné selhání schopnosti vody nadnášet. Takto by bylo možné nechat zmizet celé lodě bez toho, aby byly nalezeny jakékoli trosky. Metanové bubliny prý mohou zasáhnout i letadla ve vzduchu, pokazit je a letu neschopné letadlo zmizí pod vodou stejně jako lodě. Tato teorie má jedinou vadu a to, že tento jev je velmi vzácný a musela by být velká náhoda, aby metanová bublina zasáhla proplouvající loď.

Filadelfský experiment

Během druhé světové války se USA pokoušeli postavit neviditelnou loď. Podle Einsteinových teorií zkonstruovali torpédoborec USS Eldridge. Byly provedeny dva testy: první se podařil a loď se na chvíli stala skutečně neviditelnou, ale druhý pokus se vymkl kontrole. Loď i s celou posádkou prý cestovala v čase a prostoru do stovky kilometrů vzdáleného Norfolku, poté se vrátila zpět do Filadelfie, bylo odhadnuto, že loď cestovala proti proudu času asi o deset sekund. Posádka byla nalezena zatavena do částí lodě, mrtvá nebo zmizela úplně. Přežilo jen velmi málo námořníků. Americké námořnictvo tento experiment dodnes popírá, ale existuje řada výpovědí svědků, které se ale až příliš často úplně rozcházejí. Tato událost nebyla ještě uspokojivě objasněna, jelikož odporuje fyzikálním zákonům a většinu stop vedoucí k vyřešení zabavila vláda.

Tyto dva naprosto rozdílné případy by měli demonstrovat obtížnost v pátráních po odpovědích. Bermudský trojúhelník je známá věc, ale přesto málokdo zná vědecký postoj. Filadelfský experiment je věc známá méně a vědecké vysvětlení neexistuje. K podobným situacím je třeba přistupovat opatrně, jelikož nevíme, jak si kdo mohl příběh upravit a nakonec se k našim uším dostávají neuvěřitelné příběhy o lodích cestujících časem.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže