4 tipy, jak chytře investovat do šperků

šperky

Chystáte se svou drahou polovičku obdarovat zlatým prstenem či jiným krásným klenotem a zároveň chcete peníze dobře uložit? Investice do šperků se mohou opravdu vyplatit, je však nutné znát několik základních pravidel. Ta nejdůležitější z nich jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

1. Udržení hodnoty

Trendy šperky jsou možná právě teď „in“ a prodávají se za prémiové ceny. Ale jaká bude jejich hodnota za několik let? Ať už moderní klenot obsahuje vysoce kvalitní kámen či pochází od známého designéra, jako investice je poměrně riskantní. Zato klasické kousky od prověřených společností, jako je například Tiffany, David Yurman či Cartier, jsou téměř vždy sázkou na jistotu.

2. Vlastní průzkum

Mnoho lidí se mylně domnívá, že investice do zlata je spojena jen s minimálním rizikem. Smutné však je, že mnoho investorů následně platí příliš vysokou cenu za šperky, které si svou hodnotu neudrží, nebo při následném prodeji vynesou jen minimální zisk. Jestliže uvažujete o koupi konkrétního kousku, udělejte si před definitivním rozhodnutím malý průzkum. Je dobré mít na paměti, že ze všech kovů se stále nejčastěji vyplatí právě zlato, především to se 14 a více karáty. Pokud se chystáte požádat svou polovičku o ruku, zaměřte svou pozornost na kvalitní snubní prsteny s diamantem. Nezapomeňte však, že kromě pravosti hrají svou roli také další faktory, jako je například čistota, barva či tvar.

4 tipy jak chytre investovat do sperku text

3. Spoléhejte na sebe a ne na prodejce

Nezáleží na tom, jak krásně šperk vypadá. Před koupí se ujistěte, že byl odborně ověřen. Bylo by skvělé, kdybychom mohli každému věřit. Smutnou pravdou však zůstává, že je mnoho podvodných prodavačů, kteří nabízí „výhodné“ koupě příliš dobré na to, aby se opravdu vyplatily. Trh je zavalen množstvím replik a padělků, které mnohdy není možné pouhým okem rozeznat od originálů a rozdíl pozná pouze expert. Proto trvejte na certifikaci, a pokud prodejce odmítne, šperk nekupujte.

4. Držte si emocionální odstup

I pro muže jsou klenoty vizuálně lákavé, což může často způsobovat tendenci rozhodovat se unáhleně. Nenechte se tedy ovládnout prvotním nadšením a raději si ponechte dostatek času na rozmyšlenou. Jedině tak snížíte riziko, že obchodu nebudete později litovat.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže