Dnes už povlečení nemusíte prát na 90° jako vaše babičky

povlečení

Doby, kdy se prádlo vyvařovalo a muselo prát na vysoké teploty, aby se pořádně vypralo, už jsou dávno pryč. Dnes už se takto vysoké teploty na praní povlečení nepoužívají. Jednak nejsou šetrné k materiálům a hlavně, dnes už existují výkonnější pračky i prací prostředky, které při praní tvoří dokonalou souhru.

Povlečení perte nejlépe jednou za 14 dní

První praní proveďte hned po nákupu povlečení. Zbavíte ho tak případných nečistot, které na něm ulpěly při výrobě nebo přepravě. Aby bylo vaše povlečení stále voňavé, čisté a nadýchané, měňte ho ideálně po 14 dnech nebo maximálně po 3 týdnech. Povlečení zachycuje nejen váš pot, ale také částečky odumřelé kůže, prach a další nečistoty. Toto prostředí je pak jako stvořené pro tvorbu mikroorganismů.

S teplotou praní to nepřehánějte

Určitě nechcete, aby se vám zaprala krásná barva povlečení nebo se vlivem vysokých teplot poškodila vlákna ložního povlečení. Luxusní bavlněné povlečení, jaké najdete například u české značky Stella Ateliers, jejíž nabídku povlečení si můžete prohlédnout zde, je určeno k praní na maximálně 60 °C, aby se zachovala kvalita použitých materiálů. Byla by škoda přijít o skvělé vlastnosti příjemné a měkké Mako bavlny, která je pro povlečení ideálním materiálem. Pokud není povlečení výrazně zašpiněné, postačíte si s praním i na 40 °C.

Pokud vás nebaví žehlení povlečení, sáhněte po bavlněném povlečení v úpravě Mako Jersey, které se při praní nepomačká, a proto ho stačí jen nechat uschnout. Typy úprav, jako je Mako satén nebo Mako brokát damašek, se opatřují úpravou pro snadné žehlení, takže stačí, když je jen lehce přežehlíte. Více o Mako bavlně si pak můžete přečíst tady.

dnes uz povleceni nemusite prat na 90 jako vase babicky 1

Rozlišujte, jaké povlečení dáváte prát a podle toho volte prací prostředek

Stejně jako u klasického prádla, tak i u povlečení platí, že na bílé povlečení se používá jiný prací prášek než na povlečení barevné. Určitě vždy volte kvalitní prací prostředky, které jsou sice dražší, ale nemusí se jich dávat takové množství, takže vám déle vydrží. Pokud máte rádi voňavou aviváž, dávkujte ji v menším množství, protože na povlečení vytváří tenký film, který snižuje prodyšnost lůžkovin.

Do pračky dávejte menší množství prádla

Lůžkoviny jsou objemné, proto si dejte pozor na to, abyste pračku nepřeplnili. Při praní ložního povlečení perte raději nadvakrát nebo i natřikrát. Čím více prádla totiž do pračky dáte, tím více snížíte účinnost praní. U přeplněné pračky by se také mohlo stát, že po praní zůstanou na povlečení stopy pracího prostředku, který se dostatečně nevymyl.

Buďte šetrní k přírodě

Stejně, jako se na trhu objevuje bavlněné povlečení v BIO kvalitě, můžete o své lůžkoviny pečovat tak, abyste nezatěžovali přírodu. Moderní pračky už nabízí takové programy, které využívají minimum energií. Používat můžete i speciální ECO programy. Víte, jaký je rozdíl mezi povlečením z klasické a BIO bavlny? O tom si můžete přečíst v tomto článku.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže