Šetřit se dá mnoha způsoby. Třeba využitím průtokových ohřívačů

průtokové ohřívače

Ceny letí stále nahoru a mnozí z nás hledají cestu, jak alespoň něco ušetřit. V rámci provozu domácnosti se k celkem jednoduchým způsobům, jak snížit finanční zátěž, řadí volba ohřevu teplé vody. Pokud i vy přemýšlíte nad úsporami, určitě byste měli zvážit možnost nechat si nainstalovat průtokové ohřívače. Povíme si, proč jsou tak výhodné a jakým způsobem vám dokáží ušetřit každoměsíční výdaje.

Průtokové ohřívače kombinují efektivitu a nízké náklady

Kouzlo elektrických průtokových ohřívačů spočívá v tom, že vám dají jen to, co opravdu potřebujete. Tedy teplou vodu přesně ve chvíli, kdy jí chcete mít teplou. Konstrukce průtokových ohřívačů je navržena tak, že když otočíte kohoutkem nebo nadzvednete pákovou baterii, voda se začne ohřívat. V okamžiku, kdy kohoutek zavřete nebo sklopíte pákovou baterii, ohřev vody se vypne.

Díky tomuto jednoduchému principu nedochází k plýtvání teplou vodou ani k jejímu zbytečnému ohřevu. To samozřejmě znamená úsporu za každou kapku teplé vody, která nepřijde nazmar. Například u bojlerů se využívá nádrž, kde je voda nahřívána soustavně, což může znamenat náklady navíc. Ty jsou spojené i s tím, že v bojlerech voda průběžně chladne, takže je neustále potřeba ji dohřívat. Proto se bojlery hodí tam, kde je potřeba větší zásoba teplé vody najednou.

Určitě vsázejte na kvalitní a prověřené značky. Průtokové ohřívače i bojlery Wterm vám poskytnou spolehlivý ohřev teplé vody všude tam, kde zrovna potřebujete.

Kdy se vám průtokový ohřívač vyplatí nejvíce

Nevíte, jestli je zrovna pro vás volba průtokového ohřívače tím správným krokem k úspoře? Pokud si vystačíte s menšími objemy teplé vody v průběhu celého dne, pak budete s ohřívačem spokojeni. Ohřívače se hodí i na chaty a chalupy, kde se předpokládá, že se teplá voda bude používat jen občas, například o víkendech. Také ve firmách, provozovnách, na benzinových pumpách nebo v ubytovacích zařízeních najdou průtokové ohřívače své místo.

Chcete ho? Při výběru si dejte pozor na několik důležitých maličkostí

Výběr průtokového ohřívače určitě nepodceňujte a nesáhněte po prvním, který na vás vykoukne z nabídky na internetu nebo v obchodě. Nejprve si ujasněte, jaké nároky na teplou vodu máte.

Typ ohřívače – zvolte si tlakový nebo beztlakový

Jako první se rozhodněte, jestli chcete přivést teplou vodu jen na jedno místo (například umyvadlo v koupelně) nebo chcete udělat rozvod vody na více míst (třeba k umyvadlu a kuchyňskému dřezu). Podle toho volte typ ohřívače. Pro zásobení jednoho místa si pořiďte beztlaké (beztlakové) průtokové ohřívače, které potřebují speciální beztlakovou vodovodní baterii. Pro obsloužení více míst sáhněte po tlakových průtokových ohřívačích.

Aby byla vaše úspora co nejvyšší, umístěte při instalaci ohřívač na větev teplé užitkové vody co nejblíže k místům, kde budete vodu využívat. Čím je přívod vody kratší, tím hrozí menší riziko, že voda cestou potrubím od ohřívače k odběrnému místu vychladne.

Vyberte si správný příkon průtokového ohřívače

Velmi důležitým parametrem je příkon elektrického průtokového ohřívače. Aby ohřívač zvládl ohřát vodu na požadovanou teplotu, musí mít dostatečný příkon. Při jeho volbě myslete na to, že čím větší průtok vody potřebujete, tím větší úsilí (příkon) musí ohřívač vynaložit, aby vodu ohřál na nastavenou teplotu.

Svou roli hraje i teplota vody, která vstupuje do ohřívače, kde je ohřívána. Počítejte s tím, že v létě a v zimě se teplota vstupní vody výrazně liší a pokud vám v létě ohřívač ohřeje vodu raz dva, v zimě, kdy přichází do ohřívače voda studenější, už na její ohřev stačit nemusí.

Standardní příkon pro využití ohřívače na mytí rukou nebo nádobí je 4-9 kW, pro sprchování 9-15 kW a pro koupání nebo větší využití teplé vody 18 a více kW.

U příkonu si pohlídejte i to, zda máte dostatečnou sílu jističů, aby se vám nestalo, že pustíte ohřívač a troubu, rychlovarnou konvici nebo mikrovlnku a jističe vám spadnou. Více o správném výběru průtokového ohřívače si můžete přečíst v tomto článku.

Vzhled a umístění je čistě na vás

Tím nejjednodušším je nakonec výběr konkrétního průtokového ohřívače. Rozmanité tvary a materiály si dobře rozumí s koupelnami v různých stylech. Díky kompaktním rozměrům můžete průtokové ohřívače skrýt do koupelnových nebo kuchyňských skříněk, kde nebudou nijak překážet nebo rušit vizuální dojem. Podle toho, kde máte místo, si zvolte průtokové ohřívače pro horní nebo dolní umístění (respektive nad umyvadlo nebo pod umyvadlo či dřez).

S průtokovými ohřívači budete při každém spuštění teplé vody vědět, že vodu využíváte chytře a úsporně. Celou nabídku ohřívačů vody zmíněné společnosti si můžete prohlédnout a případně i zakoupit na e-shopu.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže