Velkolepá výstava díla Josefa Lady

Josef Lada se svými obrazy

Až do 1. dubna 2018 můžete obdivovat retrospektivní výstavu díla Josefa Lady, která je nejrozsáhlejší za posledních 10 let. Rozsáhlá výstava, jejíž součástí jsou poprvé i interaktivní exponáty, byla otevřena v Galerii Tančící dům ku příležitosti výročí 130 let od narození a 60 let od úmrtí významného českého malíře.

15. listopadu 2017 byla otevřena expozice „Sedmičky Josefa lady“, která ve čtyřech podlažích Tančícího domů zobrazuje téměř 400 unikátních děl tohoto malíře, z nichž některé byly k vidění naposledy v roce 1957. Obdivovat můžete nejznámější obrazy, tvorbu pro děti, ilustrace v časopisech, repliku pracovny Josefa lady, včetně osobních věcí a rodokmenu rodiny.

Na co se můžete těšit?

Pro umístění výstavy byl symbolicky zvolen Tančící dům z důvodu toho, že v oblasti Podskalí, části Prahy mezi Jiráskovým náměstím a Výtoní, malíř Josef Lada žil. Těšit se můžete na to nejlepší, co malířova tvorba nabízí, ale i na náhled do jeho soukromého života. Téměř 400 děl bylo pro účely výstavy zapůjčeno z 8 muzeí, galerií i soukromých sbírek. K vidění jsou známé obrazy jako „Rvačka v hospodě“ (1943), „Tři koledníci na sv. Štěpána“ (1942) či méně známý obraz „Mikuláš, anděl a čert“ (1940). Nezapomnělo se i na ilustrace časopisů a knih včetně slavného Haškova „Švejka“. Celé první podzemní podlaží výstavy je věnováno tvorbě pro děti. Za pomoci řady interaktivních exponátů si malí i velcí návštěvníci prohlédnou například model auta strašidla Mulisáka z oblíbeného večerníčku „Bubáci a Hastrmani“ s animací ladovské krajiny či maketu knihy „Kaňka do pohádky“, kterou se dá prolézat „do pohádek“. Pro všechny milovníky Kocoura Mikeše je připraveno promítání seriálu. V přízemí galerie je umístěn model malířovy pracovny, jeho osobní věci a rodokmen Ladovy rodiny.

„Výstavu jsme připravovali více než rok a věřím, že se nám podařilo dát dohromady opravdu jedinečný soubor děl, který návštěvníkům ukáže mého dědečka i z jiné perspektivy, než pouze jako slavného malíře a ilustrátora. Lidé nahlédnou přímo do jeho pracovny, uvidí také jeho kostýmní návrhy i obrazy, které nebyly během posledních 60 let nikde veřejně vystaveny,“ doplňuje vnuk malíře Josef Lada.

Tichý večer 1944

V rámci doprovodného programu proběhnout také koncerty filmových skladem v podání Filmové filharmonie a prohlídky komentované vnukem malíře Josefa Lady a kurátorů výstavy.

Výstava „Sedmičky Josefa Lady“ je v Galerii Tančící dům otevřena od 15.11.2017 do 1.4.2018 každý den mezi 9. a 20. hodinou.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže