Jak vybrat vinylovou podlahu? Poradíme vám!

vinylová podlaha

Vinylové podlahy jsou hitem mezi podlahovými krytinami. Praktičnost, odolnost a téměř nekonečná nabídka dekorů jsou hlavní důvody, proč se v našich domácnostech a ve firmách objevují stále častěji. Uvažujete nad pokládkou vinylové podlahy i vy? Prozradíme vám důležité informace, které byste měli o vinylových podlahách vědět, abyste vybrali opravdu dobře.

3 způsoby pokládky vinylové podlahy

Vinylová podlaha je materiál, který se přizpůsobí všem podmínkám a jeho pokládku tak můžete realizovat skoro kdekoli. Je to hlavně díky tomu, že podlahy z vinylu umožňují 3 typy pokládky.

Lepené vinylové podlahy

V případě lepených vinylových podlah je nutné připravit dokonale rovný povrch bez nečistot, které by se skrz podlahu mohly prokreslovat na její povrch. Vinylová podlaha v rolích nebo v dílcích se celoplošně přilepuje k vyrovnanému podkladu. Jde o celkem náročnou činnost a je vhodné, pokud si na lepení podlahy přizvete odborníka. Výhodou této pokládky je zaručení 100% voděodolnosti podlahy. Nabídku oblíbených lepených vinylových podlah si pak můžete prohlédnout tady.

jak vybrat vinylovou podlahu 1

Plovoucí vinylové podlahy

V případě pokládky plovoucím způsobem se využívají vinylové dílce opatřené zámkovým spojem. Takzvaná vinylová podlaha click neboli zámková vinylová podlaha není na pokládku nijak složitá, takže se do ní můžete vrhnout sami. Podklad nevyžaduje precizní vyrovnání, protože jednotlivé dílce se nijak nespojují s podkladem. Díky zámkovým spojům se k sobě dílce pouze zacvaknou a tím vytvoří odolný spoj. Některé zámkové spoje jsou voděodolné, takže podlahu můžete položit i do kuchyní nebo koupelen, kde se vyskytuje větší vlhkost. Výhodou plovoucí pokládky je možnost renovace podlahy, kdy lze podlahu jednoduše rozebrat, poškozený díl nahradit a podlahu opět složit.

Plovoucí podlahy mohou mít různé složení – známe celovinylové plovoucí podlahy, podlahy s HDF deskou, podlahy s integrovanou korkovou podložkou, rigidní vinylové podlahy nebo podlahy s kompozitní deskou. Nabídku oblíbených plovoucích vinylových podlah si pak můžete prohlédnout tady.

jak vybrat vinylovou podlahu 2

Volně položitelné vinylové podlahy

Tento speciální typ pokládky je vhodný spíše do menších interiérů. Volně ložené vinylové podlahy se nijak nepřilepují ani nepřichycují k podkladu a ani jednotlivé části podlah se mezi sebou nijak nespojují. Na místě podlahu drží většinou speciálně upravená spodní strana. Tento typ podlah umožňuje snadnou a rychlou pokládku a výměnu dílů, které jsou poškozené, aniž by se podlaha musela jakkoli rozebírat. Nabídku oblíbených volně položitelných vinylových podlah si pak můžete prohlédnout tady.

jak vybrat vinylovou podlahu 3

Vlastnosti vinylových podlah

Právě vlastnosti vinylových podlah jsou to, co si na nich uživatelé cení nejvíce. Největším plusem je bezesporu odolnost povrchu proti mechanickému poškození. Vinyl je odolný jak proti poškrábání, tak proti mechanickému působení například kolečkových kancelářských židlí. Chůze v podpatcích, drápky domácích mazlíčků nebo nečistoty nejsou pro vinyl problém.

Určitě oceníte také měkký povrch vinylu, jeho příjemné tepelně izolační vlastnosti a tlumení kročejového hluku. Vaše kroky budou nejen tiché, ale nebude vám ani zima od nohou. Pokud byste přeci jen ocenili vyšší tepelný komfort, je možné pod většinu vinylových podlah instalovat podlahové topení.

Jak už bylo řečeno, vinylové podlahy jsou také voděodolné – to se týká lepených vinylových podlah nebo plovoucích podlah s voděodolným zámkovým spojem. Tyto podlahy můžete položit i tam, kde občas něco ukápne, například do kuchyní, do koupelen, na WC nebo do chodby.

jak vybrat vinylovou podlahu 4

Velmi oceňovaná je také snadná údržba vinylových podlah. Vinyl bývá opatřen vrchní PUR vrstvou s antistatickou úpravou, která zabraňuje usazování prachu. Podlahu stačí jednou za čas vyluxovat nebo zamést. Pokud se na podlaze vytvoří větší nečistoty, použijte na jejich odstranění vlhký mop nebo hadřík. Na odolnější skvrny můžete použít čistící prostředky speciálně určené na vinylové podlahy.

Abychom dokončili výčet vlastností vinylových podlah, měli bychom uvést, že jejich povrch je nejen odolný, ale také protiskluzový. Moderní podlahy z vinylu mají ekologické složení a jsou recyklovatelné. Jsou výbornou volbou do bytů alergiků a astmatiků.

Odolnost a zátěž vinylových podlah

Protože je trh s vinylovými podlahami opravdu široký, může být obtížné se v nabídce vinylových podlahových krytin vyznat. Základním vodítkem by pro vás měly být zátěžové třídy, které určují, jaké zatížení je pro podlahu vhodné. Čím vyšší třída zátěže, tím je podlaha odolnější.

Rozlišujeme následující třídy zátěže:

21-22-23: podlahy pro bytové využití

31-32-33: podlahy pro komerční využití

41-42-43: podlahy pro průmyslové využití

Pokud například narazíte na podlahu s označenou třídou zátěže 23-31, budete vědět, že jde o podlahu vhodnou do domácností s vysokým zatížením a do komerčních prostor s nižší zátěží.

jak vybrat vinylovou podlahu 5

Tloušťka a složení vinylových podlah

Různé druhy vinylových podlah jsou různě silné. Lepené vinylové podlahy jsou slabší a setkáte se u nich s tloušťkou přibližně 2-3 mm. Plovoucí vinylové podlahy jsou silnější, zde počítejte s tloušťkou okolo 4-10 mm. Vždy záleží na konkrétní značce a výrobci.

Tloušťka podlahy ale není to, co určuje odolnost vinylových podlah. Ta je dána především tloušťkou nášlapné vrstvy, která podlahu chrání před poškozením, a samotným složením podlahy. Mezi vysoce odolné podlahy se řadí rigidní vinylové podlahy, které obsahují velmi stabilní jádro z minerálního kompozitu. Setkat se s nimi můžete u prodejce Plancher, který se zaměřuje na prodej a pokládku vinylových podlah.

Vybíráte vinylovou podlahu? Na tohle si dejte pozor

Pokud jste ve fázi výběru nové vinylové podlahy, dejte si pozor na několik věcí:

- tloušťka podlahy a nášlapné vrstvy,

- ekologická a zdravotní nezávadnost,

- odolnost click systému,

- možnost pokládky podlahového topení,

- voděodolnost zámkového spoje,

- složení vinylové podlahy a materiál základové desky.

Nezapomeňte na dekor

Vinyl má tu výhodu, že si můžete zvolit v podstatě jakýkoliv dekor. Nabídka vinylových podlah zahrnuje jak přírodní vzory dřeva a kamene, tak vzhled mramoru, betonu, tepaného plechu, oblázků nebo různě pojatých barevných variací. Zaujala vás vinylová podlaha v dekoru dlažba? Můžete ji mít. Oceníte spíše útulný vzhled dřeva? Stačí zvolit odstín, který bude ladit s dalším vybavením interiéru. Možnosti vinylu jsou neomezené.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže