Na co si dávat pozor při výběru půjčky?

Finance

Jdete si vybrat půjčku a přemýšlíte nad tím, co u ní nejlépe zohlednit a na co si dát pozor? Je několik věcí, u kterých je skutečně dobré zpozornět. Jaké to jsou?

To vám pochopitelně dokážeme poradit. A je jedno, o jaký úvěrový produkt se budete zajímat. Řada věcí je stejných, ať už hledáte půjčky online v menších sumách, nebo je vaším cílem naopak hypotéka, která vám dokáže přinést i miliony korun českých.

Nesledujte jenom úrok

Většinu lidí zaujme jedna jediná hodnota, která je označována jako úroková sazba. Je pravdou, že podle ní skutečně můžete poznat výhodnost půjčky. Nutno ale dodat, že není tím nejlepším ukazatelem. I když má půjčka úrok celkem nízký, stále to může znamenat, že přeplatíte vysoké sumy. Proč? Jelikož vám mohou být naúčtovány třeba i různé další platby. Ideální je proto místo úroku sledovat RPSN. I zde jde o procentuelní sazbu, která ze zákona musí zahrnovat vše, co půjčku zdražuje. Tedy samotný úrok, stejně jako vše ostatní okolo, od různých poplatků, až třeba po různé povinné pojistky sjednávané s úvěrem.

Zjistěte si výši a typ poplatků

Půjčky bez poplatku se sice pomalu ale jistě stávají standardem, což však neznamená, že by se neobjevily ani takové půjčky, u kterých je poplatku nutné hradit. A na ty je dobré dát si dobrý pozor. Hlavně potom na takové, které se hradí předem. Tyto nabídky doporučujeme ze svého výběru ihned vyloučit. Proč? Jelikož se může stát, že peníze zaplatíte, ale půjčku stejně nedostanete. A když je řeč o poplatcích, pohlídejte si i ty klasické. Hlavně výši, a také typ. Nejčastěji je to:

  • Poplatek za vyřízení žádosti
  • Poplatek za poskytnutí půjčky
  • Poplatek za vedení půjčky

Ne každá půjčka je pro vás

I když je úvěrový trh bohatý, je dobré vědět, že ne každá půjčka je pro vás. Pokud máte vysoký plat a celkově dobrou bonitu, můžete dosáhnout na ty nejlepší nabídky. Jak vaše bonita klesá, může klesat i výhodnost půjček, které vám budou nabízeny. Příkladem mohou být půjčky i bez příjmů, u kterých je sice vyřízení celkem benevolentní, ale zároveň je nutné počítat s tím, že výhodnost nepatří k nejlepším. Když se naopak vydáte cestou žádosti o nejvýhodnější půjčky, se špatnou bonitou je vysoká pravděpodobnost toho, že vaše žádost bude zcela pochopitelně zamítnuta.

Dejte si pozor na možnosti využití půjčky

Jsou půjčky, které můžete využít na cokoliv – takzvané neúčelové, a potom jsou takové, kde jsou pravidla využití jasně dána – půjčky účelové. Pokud nad nimi uvažujete, pro jejich možnou výhodnost i jednodušší dostupnost, dejte si pozor na to, na co konkrétně se dají využít. Ne vždy se podmínky poskytovatele budou shodovat s tím, co požadujete vy. Pokud k tomu nedojde, je řešením půjčka neúčelová. Třeba rychlá nebankovní půjčka. U ní si můžete být jisti tím, že je jenom na vás samotných, jak s penězi naložíte. Bez jakýchkoliv podmínek, stejně jako bez nutnosti dokládání účtenek nebo faktur. Nabídka je v tomto směru bohatá a možnosti nabídnou:

  • Banky
  • Nebankovní společnosti
  • Segment P2P půjček

Částka i splatnost by vám měly vyhovovat

Když se rozhodnete pro určitou půjčku, zkontrolujte i to, zda její výše odpovídá vašim požadavkům. Ta by měla být stejná, kolik skutečně požadujete. Menší vám nebude stačit, a větší pro vás bude méně výhodná. Také je dobré přihlédnout i k samotné splatnosti půjčky. Proč? Jelikož od ní se následně odvíjí výše měsíční splátky. Ta by měla v první řadě vyhovovat vašemu rozpočtu a neměl by být z vaší strany problém ji pravidelně posílat. Zároveň připomeňme, že čím bude daná splátka vyšší, tím rychleji bude váš úvěr splacený. I to je celkem důležité, jelikož u rychleji splacených půjček přeplatíte méně, než u těch na nejdelší možné nabízené období.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže