Půjčka není řešení pro každého

Půjčka není pro každého

Půjčit si peníze je dnes snadnější než kdykoli dřív, ale tím důležitější je osobní zodpovědnost žadatele. Naštěstí pro ty méně zodpovědné se v posledních měsících nabídka osobních půjček zúžila jen na subjekty, které mají pro poskytování půjček příslušnou licenci. Podmínky se zpřísňují, ale není to v neprospěch klientů, naopak je to chrání.

Pokud vás banka nebo zavedená nebankovní společnost odmítne, není to pro vás trest. Odmítnutí může být kupodivu i ve váš prospěch, protože žádný slušný věřitel nemá zájem na tom, aby jeho klienti končili v exekuci, nebo museli dokonce požádat o osobní bankrot. A bohužel, ne každý Čech je natolik finančně gramotný, aby byl schopen posoudit svou finanční situaci objektivně.

 

PŮJČKA BEZ PROBLÉMŮ

Pokud nemáte půjčky žádné, nebo ty dosavadní bez problémů splácíte, máte dostatečný pravidelný příjem a ideálně bydlíte ve vlastním bytě či domě, jste v podstatě vysněným klientem každé banky i nebankovní společnosti. Ale i tak si půjčujte jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete, a z nabídek si vyberte tu pro sebe nejvýhodnější.

 

PŮJČKU ASI DOSTANETE, ALE…

Zatím sice nemáte žádný škraloup v úvěrových registrech, nedlužili jste nic po splatnosti, ale máte hypotéku, 2 kreditky a půjčku na auto. Dosud všechno splácíte bez problémů, ale žádat o další půjčku není úplně nejlepší nápad. Máte-li dostatečný příjem, asi byste další půjčku i tak dostali, ale stačí delší nemoc, ztráta zaměstnání, nebo nějaké nepředpokládané a neodkladné výdaje a můžete se dostat do velkých problémů. Pokud jste opravdu přesvědčeni, že půjčku nutně potřebujete, vyberte si úvěr, kde můžete požádat bezplatně o z měkčení podmínek splácení, což může být:

  • snížení měsíční splátky
  • odložení jedné či několika splátek

A určitě si k úvěru sjednejte pojištění proti neschopnosti splácet z důvodu nemoci, nebo ztráty zaměstnání.

 

V PROBLÉMECH UŽ JSTE

Pro banky i nebankovní společnosti spadnete do kategorie potenciálního problému z několika důvodů:

  • jste předlužení, to znamená, že máte tolik úvěrů, že další byste už splácet nezvládli
  • v minulosti jste už půjčku měli, a nespláceli jste ji, případně jste splátky posílali pozdě, takže jste se dostali do některého z úvěrových registrů (Bankovní a Nebankovní registr klientských informací, registr SOLUS)
  • někdy v minulosti jste něco zapomněli zaplatit, nebo to zaplatili opožděně, jako třeba fakturu za elektřinu, plyn, mobil, protože i dodavatelé energií a mobilní operátoři jsou členy registru SOLUS
  • jste ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, nebo nemáte žádný pravidelný příjem, případně ho máte, ale je příliš nízký (mateřský či rodičovský příspěvek, důchod, nízká mzda)
  • příjem máte, ale nepravidelný a těžko můžete prokázat, že budete moci půjčku splácet, což se třeba týká studentů, kteří mají příjmy jen z nárazových brigád, či živnostníků s náklady ve formě tzv. výdajového paušálu, protože jejich příjmy uvedené v daňovém přiznání tak jsou nižší, než jsou jejich ty skutečné

Peníze nakonec pravděpodobně dostanete, ale za méně výhodných podmínek, tedy i za vyšší cenu. Rozmyslete si, jestli vám takový úvěr stojí za to. A jestli chcete riskovat, že se dostanete do vážných finančních potíží.

 

PŮJČKU NE, OPRAVDU NE!

Existují situace, kdy byste se o půjčku neměli ani snažit. Pokud jste v režimu oddlužení, žádnou půjčku si vzít nemůžete. Je-li na vaše jméno vedeno nějaké exekuční řízení, sice byste ji teoreticky mohli dostat od nějaké nebankovní firmy, nebo v rámci P2P (půjčka od lidí lidem), ale bude to velmi drahé, takže byste svou finanční situaci ztížili tak, že by už řešitelná nebyla. Stejně tak si půjčku neberte, pokud vám hrozí ztráta zaměstnání, nebo razantní snížení příjmů, třeba odchodem do důchodu.

 

JAK ŘEŠIT PROBLÉMY SE SPLÁCENÍM

Rozhodně není zodpovědné nedělat nic, nebrat telefon, nereagovat na maily od věřitele a nepřebírat doporučenou poštu. To je cesta do pekel. Když budete řešit svou situaci aktivně, nemusí to dopadnout špatně. Co tedy můžete udělat?

  • Kontaktujte věřitele, vysvětlete mu svou situaci, domluvte si odložení, nebo snížení splátek.
  • Požádejte o pomoc rodinu nebo přátele.
  • Prodejte to, co můžete postrádat, třeba obrazy po babičce, nebo šperky, které nenosíte
  • Zvyšte si příjem nějakou brigádou, nebo vedlejším pracovním poměrem.

A co určitě nedělat? Nevytloukejte klín klínem. Půjčit si na to, abyste měli na splácení předchozího úvěru, je jako sednout si na tobogán s cílem ve finančním pekle.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže