I vaše dluhy půjdou zkrotit! Jak na to, aby vás v roce 2018 už tak negativně neovlivňovaly?

Finance

Dluhy nejsou příjemná záležitost. A to ani pro ty z nás, kdo vědí, že nebudou mít problém s jejich splácením. Ten pocit, že někde něco dlužíme, nám na náladě prostě nepřidá. A co teprve tehdy, když se v dluzích začnete „plácat“. Když dluhy začnou „divočet“? Nevěšte hlavu! Každý dluh půjde zkrotit. Jen to chce čas a trochu snahy. A také informací, které teď získáte od nás.

Jak poznáte, že vám dluhy přerůstají přes hlavu?

Velmi jednoduše – po té, co jste splatili všechny měsíční splátky, vám v peněžence nebo na účtu zůstalo už jen na ty nejnutnější výdaje. O tvoření finančních rezerv do příštích měsíců se nedá ani mluvit. Naopak, spíše si každý měsíc saháte až úplně na dno svého účtu anebo dokonce na pár dní v měsíci používáte třeba i kreditní kartu – než přijde výplata a než se zase budete moci trochu nadechnout.

Jenže nebudete. Z výplaty zase odvelíte spoustu peněz svým věřitelům a kolotoč pokračuje. Jedna půjčka se sice blíží ke konci, jenže už bude muset přijít na řadu další půjčka přes SMS, která vás vytáhne z toho, že děti vyrostly z loňských zimních bot a nutně potřebují nové, o číslo větší.

Dá se v této situaci něco dělat?

Jistě ano. A možností je mnoho, jen trochu získat informace a popřemýšlet, co půjde zvládnout. Se splácením současných dluhů nepůjde udělat téměř nic, ty prostě splatit musíte. Ale můžete si vyřídit odložení splátek, pokud víte, že třeba v dalších měsících na tom budete s penězi lépe. Je to sice za poplatek, ale tuto možnost nabízejí snad všechny nebankovní půjčky pro každého.

Začněte vždy rozpočtem

Začít byste ale měli tím, že si sestavíte rodinný rozpočet. Zjistíte si celkové příjmy a také nutné výdaje. Tedy výdaje, které nejde nijak očesat, odložit. A pak se zaměříte na to, co lze ušetřit na těch výdajích ostatních, se kterými se dá něco udělat.

Zaveďte úsporná opatření

Jezdíte do práce autem a sami? Nešlo by třeba dohodnout se s někým z okolí a jezdit spolu, o náklady na dopravu do práce se podělit? A co třeba nákupy potravin? Nekupujete zbytečně to, co byste mohli zvládnout vyrobit doma sami a o mnoho levněji? Tohle se týká různých polotovarů, které jsou opravdu velmi drahé.

Přejděte proto na nákup základních potravin a z nich doma vařte (polévka z kuřecích skeletů bude levná a velmi výživná), míchejte (domácí pomazánka bude levnější a vynikající) nebo pečte (sušenky vás vyjdou na pár korun a budou levné, bez palmového tuku a bez éček).

Začněte šetřit i vodou, energiemi. Kupujte více v second handech a v bazarech. Omezte vysoké tarify u svých operátorů a prostě se po cestě do práce bez těch dat obejdete. Nemusíte mít neomezená volání, když máte doma i v práci internet.

Sledujte letáky (online na jednom místě vám to i ušetří čas), kupujte v akcích. V případě výprodejů se nenechte nachytat praktikou, kdy prodejce sice sleví, ale z uměle navýšené ceny. Takže sleva pak není 70 %, jak slibuj při výprodejových akcích, ale často jen okolo dvaceti. A podobných tipů k šetření najdete na internetu kvanta. Stačí číst a zavést je i doma.

Popřemýšlejte o změně zaměstnání

Na změnu zaměstnání (nebo na žádost o zvýšení platu) ještě nebyla lepší doba než teď. Spousty zaměstnavatelů hledají nové pracovní síly a dokonce nabízejí třeba i náborový příspěvek. Poohlédněte se ve svém okolí, zda by šlo najít práci za vyšší mzdu.

S touhle myšlenkou (až budete mít práci vyhlídnutou) můžete zajít i za svým šéfem. A třeba budete překvapení, když vám přidá, protože zapracovaného zaměstnance prostě nebude chtít ztratit. Ale pozor, tento krok dělejte až v době, kdy máte náhradní „flek“ jistý.

Jsou děti už starší?

Pokud s vámi v domácnosti žijí i děti, které už dorostly do věku, kdy mohou jít na brigádu, tak se s nimi na tom dohodněte. Brigádnických příležitostí jsou teď také mraky. Dětem můžete snížit kapesné a dohodnout se s nimi, že na zbytek si vydělají samy. A co bude navíc, to si mohou nechat. Pokud jste ve velmi svízelné situaci, mohou přispívat na chod domácnosti. A pokud jsou již vyučené a chodí do práce, jejich finanční podíl na bydlení i stravě je, doufejme, automatický.

Konsolidace není sprosté slovo

Možná vám to slovo nic neříká nebo s konsolidací ještě nemáte zkušenosti. Ale to neznamená, že si můžete dovolit ji ignorovat. Zkuste se poptat, zda by vaše dluhy nešly sloučit do jednoho. Ušetří se tak mnoho poplatků a vám se bude dařit zase o trochu lépe.

A pamatujte: čím více z těchto doporučení zavedete, tím snazší pro vás rok 2018 z pohledu dluhů bude!

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže