Domy, které se dají bránit

 

 Média nás stále straší. A strašidel mají přehršel. Od konce světa, přes globální oteplování a ochlazování, přes tsunami a zemětřesení, až k občanským válkám.   Stále více lidí proto hledá, jak se stát nezávislým, soběstačným, i při výpadku civilizace. 

 Naše civilizace je velmi zranitelná

Naše civilizace je velmi zranitelná. To vědí i různí teroristé, kteří prioritně útočí na elektrárny, rozvodny elektřiny. Protože bez elektřiny dojde k chaosu, ovšem také velmi rychle k hladu. Přestanou fungovat chladírenské sklady potravin, čerpadla na vodu, osvětlení, výtahy, nemocnice, kanalizace, fabriky, plynárny, kotelny atd. 

Domy kryté zeminou

Těžko ovlivníme chod státu, energetickou a potravinovou soběstačnost. Někteří lidé se raději nevěnují kacířské myšlence, zda je stát schopen zajistit ostrahu hranic a bezpečnost obyvatelstva, ale snaží se postarat sami o sebe. A tyto možnosti jim právě nabízejí Domy kryté zeminou. Jde o unikátní stavební technologii, která má své zřejmé výhody i v době míru, tedy mimo kalamit. Jednak využijete málo využitelný stavební terén-  svahu, strže a podobně. A máte nízké provozní náklady, pokud nemáte rovnou soběstačnost. 

Domy jsou v pasivním standardu. Dají se lépe  bránit, zpravidla ze 3 stran jsou kryta navážkou hlíny. Bývají postaveny z betonu - tedy poměrně trvanlivý a odolný materiál. Pokud je vybavíte čističkou a studnou, neřešíte vodu a kanalizaci. Mate vodu a kanalizaci "zdarma". 

Fotovoltaika

Pokud fotovoltaikou, nebo větrnou elektrárnou, můžete získat i ostrovní systém nezávislý na dodávkách elektřiny. 

Ideální by bylo vybavit takový dům i akvaponickým skleníkem - získali byste i vysokou potravinovou soběstačnost. Akvaponický skleník má cca 10 x vyšší úrodu, než běžný skleník.  Nemusí být tedy nijak velký.  V ČR již takové skleníky fungují. 

Například ve Zlíně je sídliště takových domů již pomalu 15 let. S technologií Domů krytých zeminou jsou již mnohaleté zkušenosti. Takové domy jsou již dnes rozesety po celé ČR.  Takové úsporné a nízkonákladové domy snadno uživíte i z důchodu. 

 

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby 

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže