Není povinné. K čemu slouží pojištění domácnosti?

pojištění

Pojištění domácnosti je vždy volitelné, není tedy pro nikoho povinné. V jakých okamžicích vám pomůže, kde ho můžete uzavřít a jak se liší od pojištění nemovitosti?

V domácnosti může jednak dojít k mnoha nejrůznějším malérům, jehož příčinami může být neopatrnost, ale také živly, vandalismus a krádeže, zároveň je zařízení domácnosti nákladné a škody, které zde vzniknou, mohou jít do deseti tisíců. K nějaké škodě dojde dříve nebo později u každého. Pojištění domácnosti je tedy velmi rozumným řešením, které pomůže váš majetek ochránit. Pojištění domácnosti spadá spolu s pojištěním nemovitosti do pojištění majetku. Jde o veškeré zařízení domácnosti, které může zahrnovat nábytek, elektrospotřebiče (včetně trouby), hudební nástroje, sportovní vybavení, knihy, oblečení, zkrátka vše, co není pevně uchycené ve struktuře domu, či bytu. Díky pojištění domácnosti je možné v případě pojistné události si nechat hodnotu zničeného vybavení nahradit pojišťovnou. Pojistit si můžete i věci, které máte uskladněné ve sklepě, nebo ve společných nebytových prostorách. Tyto prostory ale musí být uzamykatelné. Na to pamatují pojišťovny i v tzv. výlukách z pojištění. Pokud vám někdo ukradne například kolo z balkónu, který nejde zamknout, pak vám ho pojišťovna hradit nebude.

Asistenční služby pomohou 

Součástí pojištění domácnosti jsou také asistenční služby, které se liší svým rozsahem a limity na určité smluvní období. Asistenční služby využijete ve stavu nouze, když musíte řešit nějaký malér, například pokud vám praskne trubka ve zdi a vaše domácnost se ocitne pod vodou, nebo pokud se na vaší zahradě objeví roj vos. Tehdy nemusíte shánět telefon na řemeslníka po internetu, ale stačí zavolat na asistenční linku. Tam vám zprostředkují návštěvu od odborníka, který přijde problém vyřešit. Využít můžete i pomoc IT odborníka, který se na dálku připojí do vaše počítače a pomůže s jeho údržbou, nebo opraví softwareovou závadu. Zásah odborníka je zhruba dvakrát za rok zdarma, jste omezeni maximálním poplatkem.

Jak vybrat pojištění domácnosti

K výběru pojištění vám pomůže kalkulačka pojištění domácnosti, ve které stačí zadat velikost pojišťované domácnosti a také to, na jaké úrovni je vybavení domácnosti. Zadáte to, jaký je váš vztah k pojišťované nemovitosti. Dále se zobrazí nabídka pojištění, ze kterých můžete vybírat. Vedle pojištění domácnosti lze ještě uzavřít pojištění odpovědnosti, kterému se také říká „pojistka na blbost“. Z té je hrazena škoda třetí strany, kterou způsobíte vy sami. Pokud například nezametete chodník, někdo na něm uklouzne a zlomí si nohu, pak se jeho odškodnění vyplatí z pojistky. Pojištění odpovědnosti se přitom nevztahuje pouze na domácnost, chrání vás, i když se z ní vzdálíte.

Zdroj obrázkov: rangizzz / Shutterstock.com

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže