Do jaké výšky umístit zásuvky a vypínače?

zásuvky

Základní rozvržení elektrických zásuvek a vypínačů se obvykle zakresluje už do stavebního plánu. Projektant v něm zohlední zákonné povinnosti, doporučené normy i osvědčené postupy. Rozhodně to ale nemusí být konečný verdikt. Pokud máte speciální přání na rozmístění elektrických zásuvek a vypínačů ve vašem domově, máte na to právo, ale určitě to včas nahlaste.

Kromě rozmístění se vyplatí myslet také na dostatečné množství elektrických zásuvek. Není to tak dávno, co nikdo neměl tušení, že se mobilní telefony, notebooky a další moderní elektronika stane nedílnou součástí našich životů. Kdo v minulosti podcenil množství zásuvek, dneska si může jen dlouze nadávat a přemýšlet o rekonstrukci.

A protože doba „elektronická“ ani zdaleka nekončí, je na místě se řídit jednoduchým pravidlem: „elektrických zásuvek není nikdy dost.“ Pokud se zrovna poohlížíte, kde levně nakoupit kvalitní elektroinstalační materiál, nemusíte chodit daleko. Na e-shopu české společnosti Tympol Plus si můžete vše objednat pěkně z pohodlí vašeho domova.

Zásuvky a vypínače v kuchyni

V kuchyni je dobré mít dostatek zásuvek pro spotřebiče i dodatečné osvětlení, které může mít podobu třeba LED pásků. V posledních letech se pro svou praktičnost i pěkný vzhled s oblibou používají dvojzásuvky, nebo i trojzásuvky.

Relativně novou vychytávkou jsou potom samostatně spínané zásuvky. Do kuchyní se instalují, protože můžete na noc jednoduše vypnout přívod energie do rychlovarné konvice, topinkovače, sporáku a dalších elektrických spotřebičů, u kterých hrozí, že se porouchají a způsobí ve vašem bydlení škodu.

Při instalaci zásuvek a vypínačů v kuchyni se vyplatí dodržet minimálně tato doporučení:

●       Zásuvka by měla být umístěna minimálně 60 cm od kraje dřezu a varné desky.

●       Zásuvka se nesmí instalovat nad varnou desku a dřez.

●       Zásuvky nad pracovní plochou kuchyňské linky se standardně umísťují do výšky 120 až 125 cm, což přibližně odpovídá úrovni 30 cm nad pracovní plochou.

●       Zásuvky ve spodní části kuchyně se osazují do výšky 20 až 40 cm (standard je 30 cm).

●       Pokaždé se musí brát v potaz rozložení kuchyně a rozmístění spotřebičů.

●       Vypínače u dveří by měly být ve stejné výšce jako v celém bytě/domě (standard je 120 až 125 cm).

Přečtěte si také našich dalších 8 praktických rad, na co nezapomenout při umisťování vypínačů

Zásuvky a vypínače v koupelně

Problém koupelny spočívá už v samotné podstatě této místnosti. Nachází se v ní hodně vody, která se může dostat do elektroinstalace a způsobit různé problémy. Neodborné umístění zásuvek a vypínačů tak může zásadním způsobem ohrozit i vaše zdraví.

Proto se vyplatí dodržovat osvědčené postupy:

●       Do prostoru okolo vany, sprchového koutu a mycí zóny umyvadla se žádné zásuvky ani vypínače neinstalují.

●       Zásuvky a vypínače se musí umístit minimálně 60 cm ve vodorovném směru od tryskající vody (vana, sprchový kout, umyvadlo).

●       V menší vzdálenosti k vodním zdrojům lze nainstalovat pouze zásuvky a vypínače s bezpečným malým napětím.

●       Kvůli mokrému mytí a riziku vytopení se zásuvky v koupelně musí umístit minimálně 20 cm nad úroveň podlahy.

●       Do oblasti mezi 60 až 240 cm vodorovně od vany nebo sprchového koutu je možné nainstalovat zásuvky na 230 V, ale musí mít v sobě ochranu samočinným odpojením od zdroje nebo zde musí být oddělovací transformátor.

Zásuvky a vypínače v obývacím pokoji

Pulzujícím srdcem domova je zpravidla obývací pokoj. Právě v něm se rodina schází, aby mohla společně trávit volný čas, a proto v něm musí být i dostatek zásuvek na správných místech. Jedině tak si můžete bezstarostně užívat fotbalové zápasy na herní konzoli, zatímco o kousek dál bude další člen rodiny žehlit a zároveň si nabíjet telefon na noční brouzdání po internetu.

Kam se zásuvkami v obývacím pokoji?

●       Pro většinu lidí je ideální mít zásuvky ve výšce 20 až 40 cm od podlahy.

●       Vypínače se standardně instalují tak, aby střed byl ve výšce 105 cm od podlahy, protože ve stejné výšce se nachází i dveřní kliky.

●       Pro maximální komfort se vypínače běžně umisťují do vzdálenosti 10 až 30 cm od dveřního otvoru.

Více o pravidlech pro umístění vodičů v tomto článku na elektrika.cz.

Do instalace zásuvek i vypínačů byste se zejména v koupelně, ale i v ostatních částech bytu, neměli pouštět sami. Tato práce patří do rukou odborníků!

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže