Jak vybrat koberec do obývacího pokoje

koberec

Najít správný koberec opravdu není vůbec snadné. Pro začátek si pamatujte, že kvalitní koberce rozhodně nejsou levné, proto je důležité věnovat dostatek času jejich výběru a najít si toho pravého kandidáta.

A pokud vybíráte koberec do obývacího pokoje, máme pro vás několik šikovných rad, se kterými rozhodně nešlápnete vedle a nový doplněk do bytu vám bude dělat jen a jen radost.

Výběr koberce do obýváku má svá pravidla

Do tohoto prostoru obvykle volíme kusové koberce, které nabízí velký výběr vzorů a tvarů. Nejdříve se zaměřte na správnou velikost. Ujistěte se, že váš nový koberec bude mít na každé straně pohovky dostatečnou rezervu.  Jak by měla vypadat? Musí být alespoň o 15–20 cm větší.

Myslete také na to, že by koberec měl být vždy roztažen po celé délce pohovky, jiná řešení nevypadají dobře. A co do estetické stránky dbejte na to, aby byla mezi jeho okrajem a velkými kusy nábytku vždy dostatečně velká mezera, a to minimálně 45–90 cm.

· Náš tip: Pokud si nedokážete představit, jaký koberec jste si vybrali, vyznačte si jeho rozměry na podlaze lepicí páskou.

Kobercem můžete obývací pokoj i zvětšit

Samozřejmě jen opticky, ale i to se počítá. A jak na to? Vyberte jeho velikost tak, aby na koberci stály pouze přední nohy všech kusů nábytku. Ty zadní pak nechte bez obav „přepadávat“ přes okraj. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale díky tomuto uspořádání bude váš obývací pokoj (ale i jakákoliv jiná místnost) vypadat opravdu prostorně, i když jde ve skutečnosti spíše o malý kumbálek. Dodržujte však pravidlo, které říká, že 1/3  koberce musí být vždy pod nábytkem. Jiné řešení nevypadá dobře.

Zcela opačné pravidlo pak platí pro běhouny. Ty se snažte oddálit od zdi alespoň na vzdálenost 15-20 cm a zároveň dbejte na to, aby na nich stálo pokud možno co nejmenší množství nábytku. Jedině tak budou vypadat efektně.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže