4 otázky, na které si odpovědět při výběru a koupi bytu

koupě bytu

Plánujete si pořídit vlastní bydlení? Pak určitě mějte na paměti všechna důležitá kritéria při hledání ideálního bytu. Pomůže vám náš seznam 4 otázek, které vás provedou výběrem vašeho nového domova.

1. V jaké lokalitě chcete bydlet?

Lokalita patří mezi nejdůležitější parametry – zjistěte si o ní co nejvíce. Kde se nachází nejbližší obchod, lékař, zastávka MHD, škola? Není nedaleká restaurace zdrojem hluku do pozdních nočních hodin? Je v okolí bytu zeleň a jaký je výhled z oken? Samotná lokalita ovlivňuje dokonce i cenu pojištění bytu. Zaměřte se rovněž na samotné umístění bytu v domě, které může negativně ovlivňovat komfort bydlení – byty v přízemí mívají chladnou podlahu od sklepů a častěji je navštěvují lupiči, domácnosti pod střechou zase bojují s horkem v létě a zatékáním vody ze střechy.

2. Chcete rekonstruovat k obrazu svému, nebo „koupit a bydlet“?

Technický stav bytu má vliv na kupní cenu, ale i na vaše budoucí výdaje či trávení volného času. Levnější byty často potřebují stavební zásahy, které z nich udělají opravdový domov. Jestliže chcete koupit již zrekonstruovaný byt, pak věnujte pozornost nejen designu dlaždiček a výmalbě stěn, ale hlavně veškerým technickým nedokonalostem. Ty vám odhalí, zda nejde jen o naoko vylepšenou nemovitost. Prohlédněte si také stav společných prostor domu (čistota, zateplení, výměna společných rozvodů apod.).

3. Jaká je pro vás ideální velikost a dispozice bytu?

Žádoucí velikost a rozmístění pokojů v bytě se odvíjí od počtu obývajících, jejich věku i životního stylu. Děti by měly mít samostatné pokoje, ve kterých budou mít soukromí – stejně jako rodiče ve vlastní ložnici. Někomu vyhovuje menší kuchyň, pokud však rádi vaříte, pravděpodobně budete vyžadovat větší prostor. Stejně je tomu u obývacího pokoje –trávíte-li čas raději venku, nemusí mít nadstandardní rozměry, ale jestliže jste filmoví nadšenci, nejspíše uvítáte větší obývací prostor.

4. Kolik máte k dispozici peněz?

Není tajemství, že ceny nemovitostí v ČR jsou mnohdy nadhodnocené, vliv na cenu mají i výše zmíněné parametry. Důležitým kritériem výběru jsou tedy vaše finanční možnosti.

Přesto můžete objevit krásné bydlení v preferované lokalitě za výhodnou cenu – proto se vyplatí koupi bytu neuspěchat a počkat si na správnou nabídku.

Naplňte svá očekávání a koupi neuspěchejte
Koupě nemovitosti je rozhodujícím životním krokem, proto se určitě nenechte do ničeho tlačit. Předem si rozmyslete, jaké máte nároky na bydlení nyní, jaké budou za 5 let a jaké ještě později. Důležitá osobní kritéria pak musíte sladit se svými finančními možnostmi a nabídkou na realitním trhu.

Zdroj obrázku: Kzenon / Shutterstock.com

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže