Pomůcky, které potřebuje každý zahrádkář

pomůcky

Nastěhovali jste se do rodinného domu a nevíte, jaké zahradní nářadí by nemělo chybět ve vaší výbavě? Dali jste se do zahradních prací a zjistili jste, že vám chybí mnoho potřebných náčiní? Poradíme vám, jaké pomůcky pro údržbu zahrady byste měli vlastnit ať už v domě s malou, či s velkou zahradou.

Nářadí, které nesmí chybět

Vaše zahradní výbava by měla rozhodně obsahovat pomůcky na zalévání zahrady jako je konev či zahradní hadice s kvalitní hlavicí. Co se týče zahradního nářadí, pozornost byste měli věnovat kvalitnímu rýči, lopatě či rycím a kompostovým vidlím. Pokud máte na zahradě listnaté stromy nebo pravidelně provádíte vertikutaci trávníku, rozhodně také oceníte kovové či švédské hrábě.
Při výběru každé pomůcky na úklid zahrady je důležité orientovat se podle násady, která by měla být lehká, odolná a pohodlná na držení. V dnešní době mimo klasických dřevěných naleznete i násady plastové, které jsou v případě kvalitního nářadí i ergonomicky tvarované. Pracovní část nářadí by měla být vyrobena z nerezové oceli nebo jiného kovu s antikorozní úpravou, v případě hrábí také například z vysoce kvalitních kompozitních materiálů.

Nezapomeňte na drobné náčiní

Součástí výbavy každého zahrádkáře by mělo být i drobné zahradní náčiní jako jsou například lopatky, motyčky, hrabičky a další. Jejich společným jmenovatelem by však opět měl být kvalitní materiál a pohodlný úchyt.
Za další drobné a nezbytné nářadí bychom mohli považovat i zahradní pilku, kterou můžete použít například při ošetření a prořezu stromů. Během péče o keře a stromy jistě také využijete pákové nůžky vhodné pro stříhání silnějších větví či drobnější zahradní nůžky.
Pokud si na péči o dřeviny netroufnete sami, vždy si na pomoc můžete přizvat odborníky. Prořezávání, řezání a kácení stromů, údržbu zahrad a mnoho dalších služeb nabízí společnost Zahradní specialista.

pomucky ktere potrebuje kazdy zahradkar 1

Ke každé zahradní činnosti patří také úklid

Při péči o vaší zeleň či záhonky budete také potřebovat pomůcky na úklid zahrady. Aby byl úklid co nejvíce efektivní, rozhodně by ve vaší výbavě neměl chybět kbelík nebo pro větší množství materiálu hospodářské kolečko. Na uklízení dlážděných cestiček, terasy či zámkové dlažby okolo domu jistě využijete klasické koště. Kompletní výčet zahradnických pomůcek naleznete na wikipedii. ...více zde.

Jak pečovat o zahradní pomůcky

Součástí úklidu a péče o zahradu je také správná péče o zahradní nářadí. Před jeho uložením na suché místo byste jej měli vždy očistit od hlíny či trávy. Ke skladování je ideální například kůlna či garáž, kde má každé nářadí své místo buď na poličce či na zavěšovacím háku.
Věnovat pozornost byste měli i občasné údržbě náčiní, například brousit ostří nůžek, vymývat použité kbelíky či nechat zcela vyschnout zavlažovací hadice. Kovové části nářadí byste měli vždy na konci sezóny natřít olejem. Správnou péčí prodloužíte životnost pracovních pomůcek, neměli byste ji proto podcenit.

Přečtěte si také našich 5 tipů, jak připravit zahradu na jaro případně našich 9 tipů na podzimní údržbu zahrady

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže